reklama

Sali Berisha, alebo morálne dno albánskeho premiéra

Korupčná aféra okolo výstavby novej vodnej elektrárne a následné udalosti poukázali na trpkú skutočnosť kto vlastne stojí na čele tohto balkánskeho štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Vicepremiér a Berishov veľký spojenec v tesnej koalícii, Ilir Meta, bol predminulý týždeň natočený na video, ako žiada vysokú odmenu za to, že pomôže jednému z účastníkov tendra získať zakázku v hodnote miliónov eur.

Tento škandál vyvolal veľký rozruch aj v takej korupciou otrelej krajine akou je Albánsko. Premiér Berisha sa samozrejme postavil za svojho skorumpovaného spojenca, aj keď dôkaz vo forme videa je predsa len silný protivník.

Ale to ešte nebolo to úplne morálne dno, to prišlo až po nepokojoch, ktoré vypukli v Tirane pri protivládnej demonštrácii minulý piatok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas nepokojov totiž zbytočne prišli o život traja ľudia. Dve z obetí zomreli po zásahu ostreľovačom, ktorý pritom strieľal zo strechy vládnej budovy.

Najhoršie na tom všetkom je to, že ostreľovač nestrieľal v obrane a za účelom ochrany iného života, strieľal úplne bezdôvodne na človeka, ktorý bol účastníkom demonštrácie a žiadnym spôsobom nepodnecoval k násiliu ani neohrozoval život niekoho iného. Video tejto vraždy je k videniu na serveri YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=1OSzdFpfbQ4).

Polícia teda zavraždila dvoch demonštrantov. Ako k tomu vôbec mohlo dojsť? Ako je možné, že polícia nepoužíva násilie len v sebeobrane, nechráni, ale smrteľne útočí na demonštrantov? Prečo ostreľovač strieľal na človeka, ktorý nikoho neohrozoval? Bolo jednanie ostreľovača osobným zlyhaním, alebo nebodaj rozkazom od jeho nadriadených? To všetko je už téma na iný článok. Venujme sa však Berishovi a jeho reakcii na to, čo sa v piatok stalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vražda demonštrantov, a najma za takýchto okolností, je zločin obludných rozmerov. Všade na svete by sa k tomu premiér ako najmocnejší muž v krajine vyjadril a vyjadril by poľutovanie a sústrasť rodinám pozostalých, bez ohľadu na to, že sa jednalo o protivládnu demonštráciu a bez ohľadu na politickú príslušnosť obetí. Všade na svete by akciu polície odsúdili a vo vyspelejšej časti sveta aj vyvodili dôsledky.

Premier Berisha sa k ohavnému činu polície a k smrti demonštrantov nevyjadril. Políciu pochválil za odvážny zásah a opozíciu obvinil z konšiprácie a zo snahy zopakovať v Albánsku tuniský scenár. Pri takej tragickej udalosti akou je smrť troch nevinných ľudí sa zmohol len na obviňovanie opozície. Demonštrantov označil za bandu vandalov a bastardov, ktorí narušujú verejný poriadok. Miesto toho, aby prevzal zodpovednosť za korupčný škandál svojej vlády sa pokúsil demonštráciu otočiť vo svoj prospech a vyťažiť z nej politický kapitál.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale čo je najhoršie, svojím mlčaním všetkým dáva jasne najavo, že je mu jedno, že nezmyselne a úplne zbytočne zahynuli traja ľudia.

Z našej vlastnej skúsenosti vieme, že politické elity vačšinou nie sú morálnym vzorom spoločnosti, aspoň čo sa našej politickej scény týka. Ale to, aby najsilnejší politik v krajine povýšil hodnotu svojich mocenských záujmov nad hodnotu ľudského života je aj v našich zemepisných šírkach nepredstaviteľné.

To sú spolu s následným mlčaním a nečinnosťou verejnosti jedny z najhorších správ pre súčasné Albánsko.

Pokiaľ bude mať táto krajina na čele ľudí ako je súčasný premiér, nečaká túto, stále jednu z najchudobnejších krajín v Európe, nič dobré.

Alexander Haviar

Alexander Haviar

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rád skúmam a spoznávam veci, čo sa dejú okolo mňa a snažím sa pochopiť ich súvislosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu